Atrechtcollege tijdens Open Monumentendag

  • Wanneer: Zondag 14 september 2025, tussen 10 en 18 uur
  • Waar: Atrechtcollege, Naamsestraat 63, Leuven (bekijk op kaart)
  • Inschrijven: Voor de rondleiding schrijf je op voorhand in
Atrechtcollege

Achtergrondinformatie

Afscheid aan de boom van 't groot verdriet

Op het hoogste punt van de Naamsestraat staat een imposant gebouw, met een al even imposante toegangspoort in classicistische stijl: het Atrechtcollege. En naast die toegangspoort: een mooie, 200 jaar oude honingboom.

Arme studenten

De Luxemburgse Nicolaus Ruterius stichtte het college in 1508, en maakte er een plaats van waar arme studenten welkom waren. In de 18e eeuw werd het college gerenoveerd en aangepast. Nadat de universiteit in 1797 door de Franse bezetters werd gesloten, werd het een wijnhandel en privéwoning.

Porrekes

In 1921 komt het college terug naar de universiteit, ingericht voor meisjesstudenten. De honingboom die aan de inkom staat, wordt vanaf toen ook wel ‘de boom van ‘t groot verdriet’ genoemd. Vermoedelijk omdat de meisjesstudenten – of ‘porren’ – hier in tranen afscheid moesten nemen van hun vriendjes. Vandaag vind je in het Atrechtcollege onder meer het International Office van KU Leuven en het Centrum voor Agrarische Geschiedenis.

Heb je een vraag?

Wij helpen je graag verder.

Bel ons

016 27 22 56

Mail ons

omd@leuven.be
Je krijgt zo snel mogelijk een antwoord.
Iets fout of onduidelijk op deze pagina? Meld het ons.